Scroll to top
© 2020 | Projekt i wykonanie: Rafał Daniecki
Udostępnij

Fotografowanie obrazów – jak robić zdjęcia?


Blog fotograficzny i wideo | Studio fotograficzne i filmowe | .gold studio

Fotografowanie obrazów jest również fotografią produktową, i opiera się na kilku zasadach. Umożliwiają one uzyskanie rewelacyjnych efektów, a stworzone zdjęcia będą odpowiednie do publikacji np. w sklepie internetowym. W dalszej części artykułu przedstawimy Ci zasady, które należy stosować podczas wykonywania zdjęć obrazów. Dowiedz się, jak fotografować obrazy!

 

Odpowiednie ustawienie

Pierwsza kwestia, o której musisz pamiętać to prostopadłe ustawienie obrazu względem aparatu. Fotografowanie pod kątem sprawi, że obraz na zdjęciu będzie zniekształcony. Obraz umieść na ścianie na takiej wysokości, na której środek obrazu będzie równoległy do miejsca ustawienia aparatu.

 

Właściwe kadrowanie

Ważną kwestią w fotografowaniu obrazów jest to, że obiekt powinien wypełniać cały kadr. Perspektywa nie powinna być zbyt szeroka, jednocześnie powinno obraz nie powinien być ucięty.

 

Oświetlenie

Jak zawsze, oświetlenie odgrywa ogromną rolę. Można powiedzieć, że jest najważniejsze. Otóż, niezwykle istotne jest równomierne oświetlenie fotografowanego obrazu. Umieść lampy po obu stronach obrazu, ustaw je pod kątem 45 stopni względem ściany. Dzięki temu zniwelujesz widoczne cienie i odblaski.

 

Stopień naświetlenia

Musisz zwrócić uwagę na poprawne doświetlenie. Za mała ilość światła sprawi, że obraz na zdjęciu będzie za ciemny. Z kolei, duża ilość światła zmniejsza nasycenie kolorów na zdjęciu.

 

Zachowaj ostrość

Przede wszystkim, zawsze fotografuj za pomocą statywu, zmniejszysz ryzyko powstania ewentualnych poruszeń na zdjęciu. Dodatkowo, musisz zadbać o odpowiednie ustawienia aparatu – nie fotografuj na niskich wartościach przysłony, ponieważ część obrazu będzie znajdować się poza polem ostrości. Stosuj przysłonę pomiędzy f8 a f11.

 

Odpowiedni obiektyw

Do fotografowania obrazów trzeba również stosować obiektyw o odpowiedniej ogniskowej. Szerokokątny obiektyw będzie zakrzywiać i zniekształcać obraz w środku kadru. Dlatego najlepiej wybierać, taki z długością ogniskowej powyżej 50 mm.

Poznanie tych porad sprawi, że fotografowanie obrazów nie będzie dla Ciebie problemem. Stosując się do powyższych zasad, stworzysz udane zdjęcie obrazu, praktycznie gotowe do publikacji. Możesz poddać je delikatnej obróbce, ale nie zapominaj, że zdjęcie powinno jak najwierniej oddawać kolory z obrazu.

Śledź naszego bloga fotograficznego!

Dowiedz się więcej o fotografii!

Powiązane wpisy